Галоўная / Конкурс
Інфармацыя для ўдзельнікаў конкурсу 
“Памяць роду: мінулае вачыма сучаснікаў”
 
Падвядзенне вынікаў і ўзнагароджанне пераможцаў рэспубліканскага конкурсу творчых і навукова-даследчых работ “Памяць роду: мінулае вачыма сучаснікаў”, ініцыяванага ўстановай «Рэдакцыя часопіса “Роднае слова”» і РВУ «Выдавецкі Дом “Звязда”», адбудзецца 7 снежня 2016 г. а 12-й гадзіне ў актавай зале Беларускага дзяржаўнага музея гісторыі Вялікай Айчыннай вайны па адрасе: г. Мінск, пр-т Пераможцаў, 8 (3 паверх).
Для ўдзелу ў святочным мерапрыемстве запрашаюцца пераможцы конкурсу (дыпломы І, ІІ, ІІІ ступеняў) і іх настаўнікі-кіраўнікі. Запрашальныя лісты накіраваны ва ўпраўленні адукацыі аблвыканкамаў, камітэт па адукацыі Мінгарвыканкама, ВНУ. Просім запрошаных пацвердзіць удзел у мерапрыемстве па тэл. (8 017) 203 35 17, (8 017) 203 07 30.
Дыпломы ўдзельнікаў будуць дасланы па пошце на раённыя аддзелы адукацыі, спорту і турызму.
Выказваем падзяку кіраўнікам устаноў адукацыі рэспублікі, навучэнцы і студэнты якіх прынялі актыўны ўдзел у конкурсе, а таксама ўсім удзельнікам і кіраўнікам іх навукова-даследчых і творчых работ.
 
Аргкамітэт конкурсу
 
 

Вынікі рэспубліканскага конкурсу “Памяць роду: мінулае вачыма сучаснікаў”

 
Дыпломамі І ступені ў намінацыі “Гісторыя ўласнага роду, сям’і” ўзнагароджаны:
Гладчанка Яна Якаўлеўна, вучаніца ДУА “Жо­дзінская жаночая гімназія” (кіраўнік – Аніскевіч Галіна Іванаўна, педагог дадатковай адукацыі);
Грушэцкі Алег Леанідавіч, журналіст;
Згрундо Ірына Генадзеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры ДУА “Сярэдняя школа № 4 г. Жодзіна”;
Пархамчук Кацярына Андрэеўна, навучэнка Пінскага каледжа УА “Брэсцкі дзяржаўны ўніверсітэт імя А. С. Пушкіна” (кіраўнік – Пархамчук Таццяна Валер’еўна, дырэктар ДУА “Гнеўчыцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – базавая школа” Іванаўскага раёна Брэсцкай вобласці).
 
Дыпломамі ІІ ступені ў намінацыі “Гісторыя ўласнага роду, сям’і” ўзнагароджаны:
Борыс Людміла Сяргееўна, вучаніца ДУА “Любчанская сярэдняя школа” (кіраўнік – Вееўнік Валянціна Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Бурдзялёва Кацярына Ігараўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Касцюковічы” (кіраўнік – Барысенка Наталля Рыгораўна);
Гірнік Андрэй Паўлавіч, студэнт УА “Беларускі нацыянальны тэхнічны ўніверсітэт” (кіраўнік – Гірнік Таццяна Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце ДУА “Сярэдняя школа № 13 г. Жлобіна”);
Кавальчук Тэрэза Людзвікаўна – загадчык бібліятэкі ДУА “Гімназія № 2 г. Ваўкавыска”;
Кароткая Ларыса Васільеўна, сакратар вучэбнай часткі ДУА “Сярэдняя школа № 59 г. Гомеля”;
Кулак Вольга Валер’еўна, студэнтка Міжнароднага дзяржаўнага экалагічнага інстытута імя Д. І. Сахарава БДУ (кіраўнік – Варава Святлана Аляксандраўна, старшы захавальнік фондаў школьнага народнага гісторыка-краязнаўчага музея “Вытокі” ДУА “Райцаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа”);
Лайкоў Уладзімір Піліпавіч, кіраўнік музея “Літаратурны космас Мётчы” ДУА “Мётчан­скі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа”;
Лявонава Дзіяна Дзмітрыеўна, вучаніца УА “Касцюковіцкая раённая дзяржаўная гімназія” (кіраўнік – Фралова Аліна Альгірдаўна);
Марчанка Максім Сяргеевіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 43 г. Гомеля” (кіраўнік – Марчанка Алена Вадзімаўна, намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце).
Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “Гісторыя ўласнага роду, сям’і” ўзнагароджаны:
Антановіч Яраслаў Іванавіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 4 г. Лунінца” (кіраўнікі – Масло Любоў Сяргееўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, Антановіч Галіна Мікалаеўна, выкладчык УА “Лунінецкі ДППТК”);
Бандарэнка Ганна Васільеўна, вучаніца ДУА “Міхееўская сярэдняя школа” Дрыбінскага раёна (кіраўнік – Шаўчэнка Наталля Леанідаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Белаусава Вераніка Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Клясціцкая дзіцячы сад – сярэдняя школа імя У. А. Хамчаноўскага Расонскага раёна” (кіраўнік – Белаусава Вікторыя Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Брылёў Данііл Анатольевіч, вучань ДУА “Пашкаўскі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – базавая школа” (кіраўнікі – Ненапушч Наталля Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, Додалеў Сяргей Міхайлавіч – настаўнік гісторыі і геаграфіі);
Данько Алена Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Ся­рэд­няя школа № 4 г. Ваўкавыска” (кіраўнік – Ле­бя­дзевіч Віталій Аляксандравіч, настаўнік гісторыі);
Казека Юрый Аляксандравіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 4 імя П. І. Батава г. Слоніма” (кіраўнік – Барысевіч Іна Георгіеўна);
Каткавец Маргарыта Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Тышковіцкая сярэдняя школа” (кіраўнік – Барташ Наталля Мікалаеўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Маціюк Мацвей Аляксандравіч, вучань ДУА “Гімназія г. Белаазёрска” (кіраўнік – Хаван­ская Таццяна Аляксандраўна, настаўнік гісторыі);
Міхальцова Зоя Сяргееўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 15 г. Магілёва” (кіраўнік – Наважылава Святлана Рыгораўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Мяшэчка Любоў Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Гімназія г. Пружаны” (кіраўнік – Кніга Галіна Паўлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Рамадзіна Дзіна Вадзімаўна, кіраўнік аб’яд­нання па інтарэсах “Літаратурная галактыка” ДУА “Расненская сярэдняя школа”;
Раманюк Максім Валер’евіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 4 імя В. Маркелава г. Гомеля” (кіраўнік – Кумашова Марыя Пятроўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Палачаніна Святлана Сяргееўна, вучаніца ДУА “Параф’янаўская сярэдняя школа Док­шыц­кага раёна” (кіраўнік – Палачаніна Ірына Станіславаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Сілава Паліна Уладзіміраўна, вучаніца ДУА “Гімназія № 6 г. Гродна” (кіраўнікі – Карп Вольга Аляксандраўна, настаўнік гісторыі, Сілава Святлана Уладзіміраўна, кандыдат гістарычных навук, дацэнт кафедры гісторыі Беларусі УА “Гродзенскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Янкі Купалы”);
Шпакоўскі Максім Рыгоравіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 3 г. Століна” (кіраўнік – Шпакоўская Аксана Леанідаўна, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства);
Ярашэвіч Алена, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 4 г. Ваўкавыска” (кіраўнік – Лебядзевіч Віталій Аляксандравіч, настаўнік гісторыі);
Ярашэвіч Настасся Юр’еўна, настаўнік пачатковых класаў ДУА “Майская базавая школа Жлобінскага раёна” (кіраўнік – Асадчы Пятро Ігаравіч, настаўнік гісторыі).
Дыпломамі І ступені ў намінацыі “Мае гераічныя продкі” ўзнагароджаны:
Заруба Марыя Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 7 г. Наваполацка” (кіраўнік – Прохарава Ала Нікандраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Студэнцкі гурток “Памяць” УА “Беларускі дзяржаўны тэхналагічны ўніверсітэт” (кіраўнік – Кузьміч Вольга Аляксандраўна, дацэнт кафедры беларускай філалогіі, выдатнік адукацыі, навуковы кансультант – Шахаб Вольга Васілеўна, кандыдат педагагічных навук, дацэнт).
 
Дыпломам ІІ ступені ў намінацыі “Мае гераічныя продкі” ўзнагароджаны:
Бурмінская Аляксандра Дзянісаўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 61 г. Гомеля” (кіраўнік – Гасакова Людміла Іванаўна, настаўнік гісторыі);
Галіцкая Мая Аляксандраўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры ДУА “Нядойская базавая школа Буда-Кашалёўскага раёна”.
 
Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “Мае гераічныя продкі” ўзнагароджаны:
Голахаў Арцём Вадзімавіч, вучань ДУА “Раманавіцкая сярэдняя школа Магілёўскага раёна” (кіраўнік – Голахаў Вадзім Мікалаевіч, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Значонак Дар’я Аляксандраўна, студэнтка УА “Беларускі дзяржаўны тэхналагічны ўніверсітэт” (кіраўнік – Савіцкая Надзея Яўсееўна, старшы выкладчык кафедры беларускай філалогіі);
Зубава Надзея Ігараўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 20 г. Барысава” (кіраўнік – Каваленка Кацярына Аляксандраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Чамахуд Дзмітрый Сяргеевіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. п. Хоцімска” (кіраўнік – Кавалёва Надзея Іванаўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Чыгір Марына Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Нё­ман­ская сярэдняя школа імя І. Д. Гурскага Уз­дзен­скага раёна” (кіраўнік – Собаль Любоў Ана­толь­еўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Якаўлева Дар’я Дзмітрыеўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 4 імя П. І. Батава г. Слоніма” (кіраўнік – Свірэпік Таццяна Уладзіміраўна, настаўнік гісторыі).
 
Дыпломам І ступені ў намінацыі “З гісторыі родных мясцін” узнагароджаны:
Войшніс Фаіна Стэфанаўна, кіраўнік этнаграфічнага музея “Спадчына”, настаўнік беларускай мовы і літаратуры ДУА “Навучальна-педагагічны комплекс Забалацкія яслі-сад – сярэдняя школа”;
Шахаб Касандра Сіямак, вучаніца ДУА “Гімназія № 23 г. Мінска з беларускай мовай навучання” (кіраўнік – Барадака Наталля Леанідаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры).
 
Дыпломамі ІІ ступені ў намінацыі “З гісторыі родных мясцін” узнагароджаны:
Анацка Кірыл Мікалаевіч, вучань ДУА “Каранёўскі яслі-сад – сярэдняя школа” (кіраўнік – Анацка Ірына Фёдараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Аўдзей Анастасія Аляксандраўна,вучаніца ДУА “Морацкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа Клецкага раёна” (кіраўнік – Рамашка Алена Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Баркоўская Ганна Сяргееўна, вучаніца ДУА “Пагосцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа Салігорскага раёна” (кіраўнік – Дудзенка Ларыса Леанідаўна, настаўнік геаграфіі);
Бурвіна Міхаліна Юр’еўна, вучаніца ДУА “Ліцэй Івацэвіцкага раёна” (кіраўнік – Бурвін Людміла Мікалаеўна);
Караленя Жанна Сямёнаўна, дырэктар Дараганаўскага школьнага комплексна-краязнаўчага музея;
Сямёнава Карына Паўлаўна, вучаніца ДУА “Азерская сярэдняя школа” (кіраўнік – Цялюк Таццяна Іванаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Сянькевіч Марыя Юр’еўна, вучаніца ДУА “Суткаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – базавая школа” (кіраўнік – Мацкевіч Сяргей Уладзіміравіч, настаўнік гісторыі).
Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “З гісторыі родных мясцін” узнагароджаны:
Гірнік Таццяна Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце ДУА “Сярэдняя школа № 13 г. Жлобіна”;
Данільчык Іван Сяргеевіч, вучань ДУА “Свіслацкая сярэдняя школа Асіповіцкага раёна” (кіраўнік – Данільчык Ала Сяргееўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Кахавец Дар’я Вадзімаўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 18 г. Пінска” (кіраўнік – Лягушына Ірына Аляксееўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Кейзерава Яна Вітальеўна, вучаніца ДУА “Зуб­каў­ская сярэдняя школа Клецкага раёна” (кіраў­ні­кі – Кулага Ганна Аляксандраўна, Рычык Наталля Якаў­леў­на, настаўнікі беларускай мовы і літаратуры);
Крышкоўскі Эрнэст Аляксандравіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Вілейкі” (кіраўнікі – Жыльцова Марына Мікалаеўна, настаўнік гісторыі, Пагуда Святлана Генадзьеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Кункевіч Дарына Уладзіміраўна, вучаніца ДУА “Астрошыцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзі­цячы сад – сярэдняя школа Лагойскага раёна” (кіраўнік – Макуцэвіч Алена Генадзьеўна, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства);
Кухней Паліна Сяргееўна, вучаніца ДУА “Зубкаўская сярэдняя школа Клецкага раёна” (кіраўнікі – Сарокіна Алена Аляксееўна, настаўнік гісторыі, Талікадзэ Давід Джамалавіч, настаўнік геаграфіі і біялогіі);
Лешчанін Вікторыя Аляксандраўна, Каж­мячонак Арцём Аляксандравіч, вучні ДУА “Уздзенская раённая гімназія” (кіраўнік – Гладкая Галіна Валянцінаўна, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства);
Манкевіч Алена Уладзіміраўна, Яцкевіч Марыя Васільеўна, вучаніцы ДУА “Сярэдняя школа № 8 г. Магілёва” (кіраўнікі – Грахольская Святлана Анатольеўна, Рабава Святлана Мікалаеўна, настаўнікі беларускай мовы і літаратуры);
Мядзелец Анастасія Вітальеўна, Шыдлоў­ская Вікторыя Валер’еўна, вучаніцы ДУА “Ся­рэд­няя школа № 6 г. Полацка” (кіраўнік – Баўс­ту­ноўская Валянціна Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Развадоўская Вікторыя Казіміраўна, вучаніца ДУА “Вярэйкаўская сярэдняя школа” (кіраўнік – Грышкевіч Вольга Мікалаеўна, настаўнік гісторыі);
Сівакова Аляксандра Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Смальянская сярэдняя школа Аршанскага раёна” (кіраўнік – Мяжэвіч Віктар Алегавіч, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Слуцкая Дар’я Алегаўна, вучаніца ДУА “Азярэцкая дзіцячы сад – сярэдняя школа Глыбоцкага раёна” (кіраўнік – Рубніковіч Зоя Мац­вееўна, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства);
Строк Уладзіслаў Паўлавіч, вучань ДУА “Свіслацкая сярэдняя школа Асіповіцкага раёна” (кіраўнік – Строк Ірына Аляксандраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Травулька Яна Леанідаўна, вучаніца ДУА “Максімавіцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа” (кіраўнік – Макарэвіч Любоў Канстацінаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Труханаў Уладзіслаў Дзмітрыевіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Докшыцы” (кіраўнік – Казлоўская Марына Вінальеўна);
Чорная Аксана Алегаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры ДУА “Халопеніцкая сярэдняя школа імя Максіма Багдановіча Крупскага раёна”;
Шаўчэнка Наталля Леанідаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры ДУА “Міхееўская сярэдняя школа”;
Шынковіч Вольга Андрэеўна, вучаніца ДУА “Радунская сярэдняя школа” (кіраўнік – Кампанеец Святлана Юльянаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Яскевіч Вольга Ігараўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 9 г. Оршы” (кіраўнік – Міхновіч Наталля Анатольеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры).
 
Дыпломамі ўзнагароджаны:
Аванесян Арцём Сяргеевіч, Трухаў Ілья Раманавіч, вучні ДУА “Сярэдняя школа № 22 г. Гомеля” (кіраўнік – Набока Ларыса Вітальеўна);
Агейчык Ірына Сяргееўна, настаўнік гісторыі ДУА “Гімназія № 43 г. Мінска”;
Акулава Кацярына Сяргееўна, вучаніца ДУА “Ся­рэдняя школа № 3 імя В. М. Усава г. Гродна” (кі­раў­нік – Яскевіч Ларыса Васільеўна, настаўнік гісторыі);
Астаповіч Кацярына Максімаўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 4 г. Асіповічы” (кі­раў­нік – Анціховіч Алена Гвідонаўна, настаўнік гісторыі);
Арлова Ганна Вячаславаўна, навучэнка УА “Лоеўскі дзяржаўны педагагічны каледж” (кі­раў­нік – Сямашка Людміла Мікалаеўна);
Архіпаў Максім Уладзіміравіч, ДУА “Шу­мі­лінская раённая гімназія-інтэрнат” (кіраўнік – Ва­сілеўская Алена Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Аўрайцэвіч Надзея Вадзімаўна, вучаніца ДУА “Мядзельскі вучэбна-педагагічны комплекс яслі-сад – сярэдняя школа” (кіраўнік – Дзевятоў­ская Вольга Леанідаўна, настаўнік гісторыі);
Ашарчук Юлія Ігараўна, вучаніца ДУА “Лельчыцкая сярэдняя школа № 1” (кіраўнік – Гаўрылавец Наталля Міхайлаўна, настаўнік гісторыі);
Бакавец Дар’я, вучаніца ДУА “Сярэдняя шко­ла № 1 г. Івацэвічы” (кіраўнік – Дайлід Вольга Васільеўна, настаўнік гісторыі);
Баравік Настасся Паўлаўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 13 г. Жлобіна” (кіраўнік – Гірнік Таццяна Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце);
Батура Таццяна Аляксандраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры ДУА “Навасёлкаўская базавая школа”;
Брэус Вольга Сяргееўна, вучаніца ДУА “Ся­рэд­няя школа № 14 г. Мазыра” (кіраўнік – Краўчанка Ларыса Іванаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Бурак Ганна Дзмітрыеўна, вучаніца ДУА “Ся­рэд­няя школа № 1 г. Наваполацка” (кіраўнік – Кагалёнак Галіна Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Бурдзін Арцём Андрэевіч, навучэнец ДУА “Брэсцкі абласны ліцэй імя П. М. Машэрава” (кіраўнік – Бурдзіна Іна Валер’еўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Бур’як Надзея Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Клецкая сярэдняя школа № 3” (кіраўнік – Пры­шчэпа Алена Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Васільева Аніта Русланаўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 16 г. Барысава” (кіраўнік – Дубавец Таццяна Канстанцінаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Воюш Руслан Валер’евіч, педагог дадатковай адукацыі ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Полацка”;
Гарусава Юлія Мікалаеўна, вучаніца ДУА “Расненская сярэдняя школа” (кіраўнік – Антонава Таццяна Віктараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Гаўрылавец Ганна Віктараўна, вучаніца ДУА “Лельчыцкая раённая гімназія” (кіраўнік – Казачэнка Ірына Рыгораўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Грыб Паліна Сяргееўна, вучаніца ДУА “Пліская сярэдняя школа імя В. А. Мікуліча” (кі­раў­нік – Грыб Таццяна Міхайлаўна, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства);
Гурба Мікалай Сяргеевіч, вучань ДУА “Ся­рэд­няя школа № 3 г. Бярозы” (кіраўнік – Сцяфанава Марыя Сяргееўна);
Дабрынец Дзмітрый Сяргеевіч, вучань ДУА “Столінская дзяржаўная гімназія” (кіраўнік – Вабішчэвіч Святлана Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Давідовіч Дзмітрый Сяргеевіч, вучань ДУА “Астрошыцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа” (кіраўнік – Макуцэвіч Алена Генадзьеўна, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства);
Дайнеко Мікіта Мікалаевіч, вучань ДУА “Доў­гаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзі­ця­чы сад – сярэдняя школа” (кіраўнік – Маслюкова Галіна Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Драба Ірына Валер’еўна, вучаніца ДУА “Міёр­ская сярэдняя школа № 2” (кіраўнік – Драба Жанна Зянонаўна, намеснік дырэктара па ву­чэб­най рабоце);
Дубавец Таццяна Іванаўна, вучаніца ДУА “Раснен­ская сярэдняя школа” (кіраўнік – Рама­дзіна Дзіна Вадзімаўна, кіраўнік аб’яднання па інтарэсах “Літаратурная галактыка”);
Елінская Яўгенія Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Леш­ніцкі навучальна-педагагічны комплекс дзі­ця­чы сад – сярэдняя школа” (кіраўнік – Пятке­віч Алена Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Загвоздава Аліна Сяргееўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 2 імя А. І. Дубасарскага г. п. Шуміліна” (кіраўнік – Навуменка Ала Анатольеўна, настаўніца беларускай мовы і літаратуры);
Зайцава Ева Ігараўна, Зайцава Яўгенія Ігараўна, вучаніцы ДУА “Сярэдняя школа № 15 г. Магілёва” (кіраўнік – Наважылава Святлана Рыгораўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Іванова Анастасія Віктараўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 4 г. Касцюковічы” (кіраўнік – Маслянкова Святлана Валянцінаўна, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства);
Казак Юлія, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 34 г. Мінска” (кіраўнік – Салагубоўская Ларыса Уладзіміраўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Канопліч Наталля Уладзіміраўна, вучаніца ДУА “Лельчыцкая сярэдняя школа № 1” (кі­раў­нік – Гаўрылавец Наталля Міхайлаўна, настаўнік гісторыі);
Капуцкі Елізар Дзмітрыевіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 14 г. Маладзечна” (кіраўнік – Барташэвіч Рыма Расціславаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Караткевіч Дзіяна Міхайлаўна, вучаніца ДУА “Бра­ніслаўскі дзіцячы сад – базавая школа” (кі­раў­нік – Цупік Валянціна Міхайлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Караткова Настасся Алегаўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. Мар’іна Горка” (кіраўнік – Скавыш Ганна Пятроўна);
Кароткіна Валянціна Васільеўна, Мітрафанава Яна Андрэеўна, вучні ДУА “Тумілавіцкая дзі­цячы сад – сярэдняя школа Докшыцкага раёна” (кіраўнік – Варанковіч Наталля Пятроўна, настаў­нік рускай мовы і літаратуры, Сініца Тамара Ула­дзіміраўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Касіянік Сяргей Яўгенавіч, вучань ДУА “Кватарскі навучальна-педагагічны комплек яслі-сад – базавая школа” (кіраўнік – Сідаркевіч Тэрэза Іосіфаўна, настаўнік рускай і беларускай мовы і літаратуры);
Кірпічэнка Дар’я Юр’еўна, вучаніца ДУА “Мурынборскі вучэбна-педагагічны комплекс яслі-сад – сярэдняя школа Касцюковіцкага раёна” (кіраўнік – Скрыпчанка Ірына Мікалаеўна – настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Кірэчка Аляксей Аляксеевіч, вучань ДУА “Мачульская базавая школа” (кіраўнік – Кірэчка Пётр Гаўрылавіч, настаўнік гісторыі);
Кісялевіч Вадзім Аляксандравіч, вучань ДУА “Лельчыцкая сярэдняя школа № 2” (кі­раў­нік – Ліпская Любоў Пятроўна);
Крупень Надзея Міхайлаўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Давыд-Гарадка” (кі­раў­нік – Вабішчэвіч Віктар Васільевіч, настаўнік гісторыі);
Крэчун Валерыя Мінаўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. Хойнікі” (кіраўнік – Грачыха Людміла Уладзіміраўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Куксачэнка Дар’я Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Крынічанская сярэдняя школа Мазырскага раёна” (кіраўнік – Алісейка Галіна Раманаўна, настаўнік геаграфіі);
Лінга Анастасія Генадзьеўна, Гень Міраслаў Валянцінавіч, вучні ДУА “Пагародзенская сярэдняя школа” Воранаўскага раёна (кіраўнік – Гень Валянціна Валер’еўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Лісункова Анастасія Дзмітрыеўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 9 г. Оршы” (кіраўнік – Міхновіч Наталля Анатольеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Лубенская Ксенія Андрэеўна, вучаніцаДУА “Сярэдняя школа № 136 г. Мінска” (кіраўнік – Французава Наталля Мікалаеўна – настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Лугаўцова Іна Міхайлаўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 9 г. Оршы” (кіраўнік – Міхновіч Наталля Анатольеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Макаранка Наталля Мікалаеўна, настаўнік-дэ­фек­толаг ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. п. Хоцімска”;
Малахоўская Анастасія Дзмітрыеўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 4 г. Жодзіна” (кіраўнік – Згрундо Ірына Генадзеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Мардас Надзея Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Калачаўскі Вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа Лагойскага раёна” (кіраўнік – Ваўчок Любоў Сяргееўна, кіраўнік гуртка “Музеязнаўства”);
Маркоўскі Сяргей Віктаравіч, вучань ДУА “Бараўская сярэдняя школа Лельчыцкага раёна” (кіраўнік – Семянюк Наталля Міхайлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Марозаў Мікіта Міхайлавіч, Скуратовіч Анастасія Дзмітрыеўна, Шылаў Дзмітрый Ігаравіч, вучні ДУА “Фашчаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа Шклоўскага раёна” (кіраўнік – Курлянкова Марына Вячаславаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Масурманкулаў Артур Бахціяравіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 34 г. Мінска” (кіраўнік – Ганчароў Мікалай Мікалаевіч, настаўнік гісторыі);
Масько Вікторыя Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Гурнаўшчынскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – базавая школа Клецкага раёна” (кіраўнік – Хаванская Наталля Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Матошка Дар’я Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 3 г. Смаргоні” (кі­раў­нік – Мінкевіч Галіна Антонаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Мельнікава Ірына Уладзіміраўна, вучаніца ДУА “Палянінавіцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа” (кіраўнік – Андрэйчыкава Ала Іванаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Міхнавец Ксенія Сяргееўна, вучаніца ДУА “Стараюрковіцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа Любанскага раёна” (кіраўнік – Пажэмяцкас Галіна Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Новік Даяна Генадзьеўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 140 г. Мінска” (кіраўнік – Філімонава Ганна Валер’еўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Папкова Лілія Віктараўна, намеснік ды­рэк­тара па вучэбнай рабоце ДУА “Княжыцкая сярэдняя школа”;
Пугачова Дзіяна Генадзьеўна, вучаніцаДУА “Гімназія г. Фаніпаля” (кіраўнік –Есіповіч Іна Аляксандраўна, настаўнік гісторыі);
Пучкова Марыя Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 173 г. Мінска” (кіраўнік – Грыжмаловіч Галіна Паўлаўна, настаўнік гісторыі);
Пятровіч Юлія Сяргееўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. Валожына” (кіраўнік – Пятровіч Аксана Іванаўна, настаўнік гісторыі);
Радзілавец Марыя Сяргееўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. Турава” (кіраўнік – Зямлянік Таццяна Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Раманава Яна Віктараўна, вучаніца ДУА “Лельчыцкая сярэдняя школа № 1” (кіраўнік – Гаўрылавец Наталля Міхайлаўна, настаўнік гісторыі);
Раманенка Ала Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Пянчынская сярэдняя школа Буда-Кашалёўскага раёна” (кіраўнік – Раманенка Таццяна Міхайлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Рышкевіч Валерыя Уладзіміраўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 3 г. Асіповічы” (кіраўнік – Жаўрыд Клаўдзія Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Савасцьянік Наталля Уладзіміраўна, настаўнік французскай мовы ДУА “Гімназія № 2 г. Ваўкавыска”;
Сазонаў Мікіта Уладзіміравіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 200 г. Мінска” (кіраўнік – Малашэвіч Наталля Сямёнаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Сакалоўская Валянціна Міхайлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры ДУА “Тонежскі дзіцячы сад – базавая школа”;
Салаўёва Кацярына, Селядцоў Дзяніс, вучні ДУА “Сярэдняя школа № 34 г. Мінска” (кіраўнік – Котава Наталля Уладзіміраўна, намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце);
Самсонава Таццяна Віктараўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 39 г. Гомеля” (кіраўнік – Кандрацьева Анастасія Віктараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Саранчук Мікіта Ігаравіч, Саранчук Ягор Ігаравіч, вучні ДУА “Сярэдняя школа № 10 г. Барысава” (кіраўнік – Лоўкіна Святлана Леанідаўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Саўчук Даная Аляксандраўна, вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Любані” (кіраўнік – Шаплыка Ірына Іванаўна, настаўнік гісторыі);
Севярынец Ганна Канстанцінаўна, настаўнік рускай мовы і літаратуры ДУА “Смалявіцкая раённая гімназія”;
Селязнёва Аляксандра Паўлаўна, вучаніца ДУА “Клясціцкая дзіцячы сад – сярэдняя школа імя У. А. Хамчаноўскага Расонскага раёна” (кіраўнік – Хамянок Галіна Іларыёнаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Стрэж Аляксандра Вітальеўна, вучаніца ДУА “Агульнаадукацыйная сярэдняя школа № 5 г. Вілейкі” (кіраўнік – Рогач Надзея Аляксандраўна, настаўнік гісторыі);
Сулкоўская Анастасія Міхайлаўна, вучаніца ДУА “Хільчыцкі дзіцячы сад – сярэдняя школа” (кіраўнік – Сулкоўская Алена Фёдараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Сыса Валянціна Анатольеўна, настаўнік гісторыі ДУА “Шырокаўская сярэдняя школа”;
Тамашоў Мікалай Васільевіч, настаўнік беларускай мовы і літаратуры ДУА “Дараганаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа”;
Тамашэвіч Вячаслаў Уладзіміравіч, Грэцкая Дар’я Мікалаеўна, вучні ДУА “Узмёнская дзіцячы сад – сярэдняя школа” (кіраўнік – Матэ­ленак Наталія Паўлаўна, настаўнік гісторыі);
Тоцікава Ганна Ігараўна, вучаніца ДУА “Буда-Люшаўская сярэдняя школа” (кіраўнік – Лапікава Людміла Ігнацьеўна, настаўнік беларускай і рускай мовы і літаратуры);
Тур Мікіта Аляксандравіч, вучань ДУА “Ялізаў­ская сярэдняя школа” (кіраўнік – Мурог Алена Віктараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Філоменка Юлія Мікалаеўна, вучаніца ДУА “Козенская сярэдняя школа Мазырскага раёна” (кіраўнік – Руднік Наталля Сяргееўна);
Хадыка Алена Валер’еўна, Ляўковіч Анастасія Аляксандраўна, студэнткі УА “Беларускі дзяржаўны тэхналагічны ўніверсітэт” (кіраўнік – Русак Вольга Уладзіміраўна);
Хоміч Настасся Генадзьеўна, вучаніца ДУА “Лошніцкая гімназія Барысаўскага раёна” (кіраўнік – Сякацкая Алена Станіславаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Цітова Аліна Ігараўна, вучаніца ДУА “Гімназія № 1 г. Горкі” (кіраўнік – Гаўрыленка Алена Віктараўна, настаўнік пачатковых класаў);
Ціхановіч Аляксандр Мікалаевіч, вучань ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. п. Карэлічы” (кіраўнік – Бондарава Настасся Аляксандраўна, настаўнік гісторыі);
Цэдрык Валянціна Андрэеўна, вучаніца ДУА “Цяхцінскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа Бялыніцкага раёна” (кіраўнік – Шакура Лілія Фёдараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры);
Чагулова Алена Ігараўна, вучаніца ДУА “Клясціцкая дзіцячы сад – сярэдняя школа імя У. А. Хамчаноўскага Расонскага раёна” (кіраўнік – Лукашонак Галіна Уладзіміраўна, кіраўнік школьнага музея Народнай славы, настаўнік рускай мовы і літаратуры);
Чайчыц Алена Іванаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры ДУА “Здзітаўская сярэдняя школа”;
Чарняўская Кацярына Генрыхаўна, Якубашка Марк Іванавіч, вучні ДУА “Лойкаўская сярэдняя школа” (кіраўнік – Храмлюк Марыя Іосіфаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, кіраўнік народнага музея “Вытокі”);
Шпец Марыя Анатольеўна, вучаніца ДУА “Карабоўская дзіцячы сад – сярэдняя школа Глыбоцкага раёна імя Р. І. Мацеюна” (кіраўнік – Чаронка Лілія Ануфрыеўна, настаўнік гісторыі);
Шчарбініна Ганна Паўлаўна, вучаніца ДУА “Гімназія № 71 г. Гомеля” (кіраўнік – Агіевіч Жанна Аркадзьеўна, настаўнік гісторыі і грамадазнаўства);
Ярашэвіч Алеся Валер’еўна, вучаніца ДУА “Вучэбна-педагагічны комплекс Навасёлкаўскі яслі-сад – базавая школа Слонімскага раёна” (кіраўнік – Назарава Іна Уладзіміраўна, кіраўнік школьнага музея).
Арганізатары конкурсу: установа «Рэдакцыя часопіса “Роднае слова”» і РВУ «Выдавецкі дом “Звязда”».
 

 

ПАЛАЖЭННЕ

аб конкурсе навукова-даследчых і творчых работ на тэму
“Памяць роду: мінулае вачыма сучаснікаў”
 
I. Агульныя палажэнні
Конкурс навукова-даследчых і творчых работ (далей – конкурс), прымеркаваны да Года культуры, – ініцыятыва ўстановы «Рэдакцыя часопіса “Роднае слова”» і рэдакцыйна-выдавецкай установы «Выдавецкі дом “Звязда”», скіраваная на захаванне духоўна-маральных каштоўнасцей у грамадстве, гісторыка-культурнай спадчыны народа, культуры сямейных адносін; грамадзянска-патрыятычнае выхаванне і развіццё навукова-даследчых і творчых здольнасцей сярод навучэнцаў, студэнтаў і моладзі.
 
1.1. Мэтамі конкурсу з’яўляюцца:
– выхаванне ў навучэнцаў, студэнтаў і моладзі пачуцця патрыятызму, высокіх маральных якасцей і эстэтычнага густу, нацыянальнай самасвядомасці і грамадзянскага абавязку;
– павышэнне цікавасці ў грамадзян да гісторыі і сучаснасці Айчыны, уласнага роду, сям’і, выхаванне павагі да гераічнага мінулага краіны і сваіх продкаў;
– фарміраванне ў навучэнцаў і студэнтаў шырыні кругагляду, умення бачыць праблему, сістэмнасці, лагічнасці мыслення;
– выяўленне і заахвочванне таленавітых навучэнцаў і студэнтаў, прадастаўленне дадатковых магчымасцей для іх самарэалізацыі, фарміраванне матывацыі да ўдзелу ў актыўнай творчай дзейнасці і падтрымка творчых ініцыятыў;
– дэманстрацыя і прапаганда найлепшых інтэлектуальных і творчых дасягненняў навучэнцаў, студэнтаў і іх педагогаў; досведу працы ўстаноў адукацыі па арганізацыі навукова-даследчай і творчай дзейнасці.
 
1.2. Арганізатарамі конкурсу з’яўляюцца ўстанова «Рэдакцыя часопіса “Роднае слова”»і РВУ «Выдавецкі дом “Звязда”» (далей – Арганізатары).
1.3. Удзельнікамі конкурсу і аўтарамі навукова-даследчых і творчых работ могуць быць вучні ІХ – ХІ класаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі Рэспублікі Беларусь, навучэнцы ўстаноў прафесійна-тэхнічнай, сярэдняй спецыяльнай адукацыі, студэнты ВНУ, педагогі і іншыя зацікаўленыя. Колькасць удзельнікаў не абмежавана. Матэрыялы на конкурс дасылаюць самі ўдзельнікі або педагогі-кіраўнікі.
1.4. Матэрыялы, дасланыя на конкурс, якія, на думку Арганізатараў, уяўляюць творчую каштоўнасць, могуць быць апублікаваны Арганізатарамі ў часопісе “Роднае слова” і газеце “Звязда”. Аўтарскія правы захоўваюцца за аўтарам.
 
ІІ. Парадак правядзення конкурсу
2.1. Конкурс праводзіцца ў наступныя тэрміны:
пачатак конкурсу – 4 студзеня 2016 года;
заканчэнне прыёму работ – 20 кастрычніка 2016 года;
падвядзенне вынікаў – 1 лістапада 2016 года.
2.2. Кожны ўдзельнік ці група ўдзельнікаў можа прадставіць на конкурс не больш як адну навукова-даследчую ці творчую работу. Аб’ём конкурсных работ не абмежаваны. Магчымы мультымедыйныя дадаткі, якія прадстаўляюцца ў электронным выглядзе.
2.3. Першая старонка (тытульны ліст) конкурснай работы павінна змяшчаць:
– прозвішча, імя, імя па бацьку аўтара(ў) (поўнасцю);
– прозвішча, імя, імя па бацьку кіраўніка(оў) (поўнасцю);
– прозвішча, імя, імя па бацьку адказнага за выпуск (поўнасцю);
– месца вучобы, клас або група (для навучэнцаў і студэнтаў), паштовы адрас і тэлефон установы адукацыі;
– хатні адрас, электронны адрас (калі ёсць), нумары тэлефонаў (хатні, мабільны) удзельніка (удзельнікаў);
– тэма навукова-даследчай ці творчай работы.
2.4. Конкурс праводзіцца па наступных тэматычных накірунках:
– Гісторыя ўласнага роду, сям’і;
– Мае гераічныя продкі;
– З гісторыі родных мясцін.
2.5. Дасланыя конкурсныя работы павінны быць прадстаўлены ў друкаваным і электронным выглядзе. Работы, дасланыя на конкурс, аўтарам не вяртаюцца.
2.5.1. Электронны выгляд работ і фотаздымкаў можа быць прадстаўлены на электронным носьбіце (CD або USB Flash) або дасланы на электронны адрас установы «Рэдакцыя часопіса “Роднае слова”»: rodnaje_slova@tut.by
2.6. Тэкст конкурснай работы павінен быць надрукаваны ў тэкставым рэдактары MSWord. Шрыфт Times New Roman, 14 кегль, інтэрвал 1,5. Параметры старонкі: справа – 10 мм, злева – 30 мм, зверху і знізу – па 20 мм. Нумарацыя старонак – зверху па цэнтры старонкі. Асноўны тэкст работы павінен быць захаваны асобным файлам, назва якога складаецца з прозвішча канкурсанта і слова “text”.
2.7. Усе дадаткі дасылаюцца асобнымі файламі з імем, якое складаецца з прозвішча канкурсанта і слоў “dadatak1”, “dadatak2” і г. д. Мультымедыйныя дадаткі (калі ёсць) павінны быць выкананы ў праграме MSPowerPoint; сканіраваныя архіўныя матэрыялы (калі ёсць), малюнкі і фотаздымкі захаваны ў фармаце JPEG.
2.8. Дасланая конкурсная работа павінна суправаджацца заяўкай з наступнымі звесткамі:
– прозвішча, імя, імя па бацьку аўтара(ў) (поўнасцю);
– прозвішча, імя, імя па бацьку кіраўніка(оў) (поўнасцю), пасада, кваліфікацыйная катэгорыя;
– месца вучобы, клас або група, паштовы адрас, электронны адрас і тэлефон установы адукацыі;
– хатні адрас, электронны адрас (калі ёсць), нумары тэлефонаў (хатні, мабільны) аўтара(ў);
– тэма навукова-даследчай ці творчай работы.
Заяўка павінна змяшчаць наступны тэкст: “З Палажэннем аб конкурсе навукова-даследчых і творчых работ” азнаёмлены(а), з выкладзенымі ў ім умовамі згодзен (згодна). Заяўка завяраецца подпісам аўтара(ў) або аўтара(ў) і кіраўніка(оў).
Конкурсныя работы з пазнакай “На конкурс” дасылаюцца на адрас установы «Рэдакцыя часопіса “Роднае слова”»: 220035, г. Мінск, пр. Пераможцаў, 47, к.1, пад’езд 2.
2.9. Экспертызу работ праводзіць конкурсная камісія (журы) пасля заканчэння прыёму работ. Журы фарміруюць Арганізатары конкурсу.
2.10. У склад журы ўваходзяць прадстаўнікі Арганізатараў, а таксама іншых зацікаўленых арганізацый па запрашэнні Арганізатараў конкурсу. Узначальваюць журы прадстаўнікі Арганізатараў.
2.11. Экспертыза работ праводзіцца па крытэрыях, пералічаных у раздзеле ІІІ гэтага Палажэння.
2.12. Пераможцы конкурсу ўзнагароджваюцца дыпломамі і памятнымі падарункамі.
2.13. Вынікі конкурсу будуць надрукаваны ў № 11 часопіса “Роднае слова” і газеце “Звязда”(лістапад) за 2016 год. Права першай публікацыі вынікаў конкурсу належыць выключна Арганізатарам.
 
ІІІ. Крытэрыі экспертызы конкурсных работ
3.1. Пры правядзенні экспертызы конкурсных работ камісія (журы) ацэньвае:
– актуальнасць і навізну (аргументацыя неабходнасці правядзення даследавання, раскрыццё рэальнай патрэбнасці ў вывучэнні тэмы, адпаведнасць тэмы сучаснаму стану пэўнай навукі),
– навуковасць (карэктнасць ужывання тэрмінаў, паняццяў, фармулёвак),
– праблемнасць (тэма павінна мець даследча-пошукавы характар),
– дакладнасць (адпаведнасць фактам, якія аб’ектыўна існуюць у навуцы),
– арыгінальнасць (уласны падыход да выбару тэмы і яе раскрыцця);
– змястоўнасць і мастацкі падыход (збалансаванасць зместу і формы, мастацкая якасць матэрыялу);
– ступень выкарыстання архіўных крыніц;
– адпаведнасць патрабаванням да афармлення конкурсных работ.
 
IV. Дадатковыя ўмовы
4.1. У Палажэнне могуць быць унесены змены, якія зацвярджаюцца Арганізатарамі.
4.2. Змены ў Палажэнні ўступаюць у сілу з моманту іх апублікавання.
Да ўвагі ўдзельнікаў!
Прыкладны ўзор конкурснай работы размешчаны на сайце часопіса “Роднае слова” (www.rs.unibel.by) у раздзеле “Электронныя матэрыялы”, на сайце газеты “Звязда” (www.zviazda.by), а таксама на сайце yasynvash.by
Кантактныя тэлефоны: 8 (017) 203-07-40, 203-35-17
 

 

ВЫНІКІ КОНКУРСУ 2014

 
19 мая 2014 г.  у сталічным Доме літаратараў Саюзам пісьменнікаў Беларусі і рэдакцыяй часопіса “Роднае слова” падведзены вынікі рэспубліканскага конкурсу творчых работ вучняў,  прысвечанага 70-годдзю з дня вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў.
У конкурсе  ўдзельнічалі навучэнцы з усіх рэгіёнаў краіны. Пераможцы ў намінацыях “Люблю цябе, чыстая Белая Русь!, “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны”, “70-годдзе з дня вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў” атрымалідыпломы і падарункі ад СПБ. Кіраўнікі творчых работ вучняў-пераможцаў – настаўнікі беларускай мовы і літаратуры, гісторыі – узнагароджаны граматамі.
 
 
Вынікі конкурсу творчых работ навучэнцаў
 
 
ДЫПЛОМЫ ІІІ ступені
1. Дыплом 3 ступені за нізку вершаў  “Люблю цябе, чыстая Белая Русь” (з мультымедыйным дадаткам) у аднайменнай намінацыі атрымаў вучань 9 кл. Ялізаўскай СШ Асіповіцкага раёна Магілёўскай вобл. Бушкоў Павел. Граматай узнагароджана яго кіраўнік  Быкава Галіна Вячаславаўна.
 
2. Дыплом 3 ступені за работу “Перамога маёй бабулі – Колтун Веры Генадзьеўны”  ў намінацыі “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” атрымала вучаніца 9 кл.  СШ № 1 г. Івацэвічы Брэсцкай вобл. Скосарэва Валерыя. Граматай узнагароджана яго кіраўнік  Дайлід Вольга Васільеўна.
 
3. Дыплом 3 ступені за работу “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” ў аднайменнай намінацыі атрымала вучаніца 11 кл. Дрычынскага вучэбна-педагагічнага комплекса дзіцячы сад – сярэдняя школа імя С.М. Каданчыка Асіповіцкага раёна Магілёўскай вобл. Кадзет Ганна. Граматай узнагароджана яе кіраўнік   Мельнік Зоя Фёдараўна.
 
4. Дыплом 3 ступені за работу “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” ў аднайменнай намінацыі атрымаў  вучань 9 кл. СШ № 4 г. Асіповічы Магілёўскай вобл. Анціховіч Аляксей. Граматай узнагароджана яго кіраўнік Кавалёва Таццяна Аляксандраўна.
 
5.  Дыплом 3 ступені за работу “Цяжкія раны маёй зямлі” ў намінацыі “70-годдзе з дня вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў”  атрымала вучаніца 8 кл. гімназіі № 23 з беларускай мовай навучання г. Мінска Шахаб Касандра. Граматай узнагароджана яе кіраўнік Полудзень Галіна Сафронаўна.
 
6. Дыплом 3 ступені за работу “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” ў намінацыі “70-годдзе з дня вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў” атрымала навучэнка Гомельскага дзяржаўнага педагагічнага каледжа імя Л.С.Выгоцкага Герасіменка Вольга. Граматай узнагароджана яе кіраўнік Пятроўская Таццяна Міхайлаўна.
 
7.  Дыплом 3 ступені за работу работу “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” ў намінацыі “70-годдзе з дня вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў” атрымала вучаніца 8 кл. сярэдняй школы № 10 г. Жлобіна Гомельскай вобл. Бушкевіч Валерыя. Граматай узнагароджана яе кіраўнік Давыдзенка Алена Рыгораўна.
 
 
ДЫПЛОМЫ ІІ ступені
1. Дыплом 2 ступені за работу “Легенды Івацэвіччыны” ў намінацыі “Люблю цябе, чыстая Белая Русь” атрымала вучаніца 9 кл. СШ № 1 г. Івацэвічы Брэсцкай вобл. Сінкавец Соф’я. Граматай узнагароджана яе кіраўнік Дайлід Вольга Васільеўна.
 
2. Дыплом 2 ступені за паэтычную работу “Ты, Беларусь, мая Радзіма! І лепей за цябе няма!” унамінацыі “Люблю цябе, чыстая Белая Русь” атрымала вучаніца Асіповіцкай дзяржаўнай спецыяльнай агульнаадукацыйнай школы-інтэрната для дзяцей з парушэннямі функцый апорна-рухальнага апарата  Ракашэвіч Анастасія. Граматай узнагароджана яе кіраўнік Барташ Ірына Іванаўна.
 
3. Дыплом 2 ступені за работу “Баявы шлях майго дзядулі – Міскевіча Міхаіла Васільевіча” ў намінацыі “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” атрымаў вучань 9 кл. СШ № 1 г. Івацэвічы Брэсцкай вобл. Міскевіч Міхаіл. Граматай узнагароджана яго кіраўнік Дайлід Вольга Васільеўна.
 
4. Дыплом 2 ступені за работу “Па старонках кнігі жыцця майго прадзеда Аляксандра Іванавіча Савіча” ў намінацыі “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” атрымаў вучань 10 кл. ліцэя г. Лунінца Брэсцкай вобл. Антановіч Артур. Граматай узнагароджана яго кіраўнік Казун Валянціна Канстанцінаўна.
 
5. Дыплом 2 ступені за работу (эсэ)  “Судьба человека” ў намінацыі “70-годдзе з дня вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў” атрымала вучаніца 11 кл. Палужскага вучэбна-педагагічнага комплекса дзіцячы сад – сярэдняя школа Жыткавіцкага раёна Гомельскай вобл. Гулькова Ірына. Граматай узнагароджана яе кіраўнік Сямёнава Іна Мікалаеўна.
 
 
ДЫПЛОМЫ І ступені
1. Дыпломы 1 ступені за работу “Вянок санетаў” у намінацыі “Люблю цябе, чыстая Белая Русь” атрымалі вучні 11 кл.СШ  №1 г. Скідзеля Гродзенскага раёна Гродзенскай вобл. Дзерачэнік Кацярына, Агурцова Алена, Шпак Ларыса. Граматай узнагароджана іх кіраўнік Лісай Марыя Юльянаўна.
 
2.  Дыплом 1 ступені за работу “Лёс маёй сям’і ў гады Вялікай Айчыннай вайны” ў намінацыі “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” атрымала вучаніца 11 кл.Баравухскай сярэдняй школы № 15 г. Наваполацка Віцебскай вобл. Румянцава Дзіяна. Граматай узнагароджана яе кіраўнік Румянцава Святлана Леанідаўна.
 
3. Дыплом 1 ступені за зборнік “Жменька ўспамінаў пра вайну” ў намінацыі “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” атрымаў вучань   СШ № 13 г. Жлобіна Гомельскай вобл. Гірнік Андрэй. Граматай узнагароджана яго кіраўнік Гірнік Таццяна Васільеўна.
 
4.  Дыплом 1 ступені за работу “Сэнс жыцця чалавека” ў намінацыі “Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны” атрымала вучаніца 9 кл. СШ № 15 г. Магілёва Міхальцова Зоя. Граматай узнагароджана яе кіраўнік  Наважылава Святлана Рыгораўна.
 
5.  Дыплом 1 ступені за творчы праект “Радок апалены вайной… Спецвыпускі школьнай газеты”  ў намінацыі “70-годдзе з дня вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў” атрымалі  вучні 10 кл. СШ № 13 г. Жлобіна Гомельскай вобл.  Дзербянёў Дзмітрый,  Башнева Ганна, Гірнік Андрэй, Ядчанка Ганна. Граматай узнагароджана іх кіраўнік   Гірнік Таццяна Васільеўна.
 
6.  Дыплом 1 ступені за дакументальна-мастацкі зборнік “Была вайна” ў намінацыі “70-годдзе з дня вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў” атрымалі ўдзельнікі літаратурнай гасцёўні “На Парнасе” Вілейскай гімназіі № 2 Мінскай вобл. Граматай узнагароджаны іх кіраўнік   Кажура Віктар Віктаравіч.
 
ДЫПЛОМЫ ЎДЗЕЛЬНІКАЎ конкурсу атрымалі наступныя навучэнцы:
1.Чыкезава Дзіяна, вучаніца 9 кл. ДУА “Баравабудскі дзіцячы сад – базавая школа Кармянскага раёна” Гомельскай вобл.
2. Цішчанка Яўгенія, вучаніца 9 кл. ДУА “Баравабудскі дзіцячы сад – базавая школа Кармянскага раёна” Гомельскай вобл.
3. Семіненка Анатоль, вучань 6 кл. Алегавіч (6 кл.) ДУА “вучэбна-педагагічны комплекс Лядзенскі дзіцячы сад – сярэдняя школа” Чэрвеньскага раёна Мінскай вобл.
4. Пільневіч Вераніка, вучаніца 10 кл. ДУА “Мінскае абласное кадэцкае вучылішча”
5. Мінько Дар’я , вучаніца 8 кл. ДУА “Сярэдняя школа № 163 г. Мінска”
6. Шкодзіна Юлія,  вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 163 г. Мінска”
7. Прасцякоў Андрэй, вучань ДУА “Лапіцкая сярэдняя школа” Асіповіцкага раёна Магілёўскай вобл.
8. Крычко Марына, вучаніца 10 кл. ДУА “Пагосцкі ВПК дзіцячы сад –сярэдняя школа” Салігорскага раёна Мінскай вобл.
 
Саюз пісьменнікаў Беларусі і рэдакцыя часопіса “Роднае слова” жадаюць пераможцам і ўдзельнікам конкурсу, настаўнікам новых творчых здзяйсненняў, плёну ў працы, светлых дзён, дабра і міру!
Заставайцеся з “Родным словам”!

ПАЛАЖЭННЕ
аб конкурсе творчых вучнёўскіх работ
да 70-годдзя вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў
 
I. Агульныя палажэнні
Конкурс творчых вучнёўскіх работ (далей – конкурс), прымеркаваны да  70-годдзя вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў, – грамадская ініцыятыва грамадскага аб’яднання “Саюз пісьменнікаў Беларусі” і ўстановы «Рэдакцыя часопіса “Роднае слова”», скіраваная на грамадзянска-патрыятычнае выхаванне моладзі, прапаганду беларускай мовы і літаратуры, развіццё мастацкай творчасці сярод навучэнцаў.
 
1.1. Мэтамі конкурсу з’яўляюцца:
– выхаванне ў навучэнцаў пачуцця патрыятызму, высокіх маральных якасцей і эстэтычнага густу, нацыянальнай самасвядомасці і грамадзянскага абавязку; – павышэнне цікаўнасці навучэнцаў да гісторыі і сучаснасці Радзімы, выхаванне павагі да яе гераічнага мінулага;
– выяўленне і заахвочванне таленавітых дзяцей і падлеткаў, прадастаўленне дадатковых магчымасцей для іх самарэалізацыі;
– дэманстрацыя і прапаганда найлепшых дасягненняў навучэнцаў і іх педагогаў, досведу працы навучальных устаноў па арганізацыі творчай дзейнасці.
1.2. Арганізатарамі конкурсу з’яўляюцца грамадскае аб’яднанне “Саюз пісьменнікаў Беларусі”  і ўстанова «Рэдакцыя часопіса “Роднае слова”» (далей – Арганізатары).
1.3. Удзельнікамі конкурсу і аўтарамі творчых работ могуць быць вучні ІХ – ХІ класаў агульнаадукацыйных устаноў Рэспублікі Беларусь. Колькасць удзельнікаў не абмежавана. Матэрыялы на конкурс дасылаюць самі ўдзельнікі або педагогі-кіраўнікі.
1.4. Матэрыялы, дасланыя на конкурс, якія, на думку Арганізатараў, уяўляюць творчую каштоўнасць, могуць быць апублікаваны Арганізатарамі ў часопісе “Роднае слова”. Аўтарскія правы захоўваюцца за аўтарам.
 
ІІ. Парадак правядзення конкурсу
2.1. Конкурс праводзіцца ў наступныя тэрміны:
пачатак конкурсу – 1 лістапада 2013 года;
заканчэнне прыёму работ – 1 красавіка 2014 года;
падвядзенне вынікаў – 15 мая 2014 года.
2.2.1. Кожны ўдзельнік ці група ўдзельнікаў можа прадставіць на конкурс не больш як адну творчую работу (эсэ, сачыненне, літаратурны праект, апавяданне, п’еса, зборнік ці нізка вершаў). Аб’ём творчых работ не абмежаваны. Магчымы мультымедыйныя дадаткі, якія прадстаўляюцца ў электронным выглядзе.
2.3. Першая старонка (тытульны ліст) конкурснай работы павінна змяшчаць:
– прозвішча, імя, імя па бацьку аўтара(ў) (поўнасцю);
– прозвішча, імя, імя па бацьку кіраўніка(оў) (поўнасцю);
– прозвішча, імя, імя па бацьку адказнага за выпуск (поўнасцю);
– месца вучобы, клас, паштовы адрас і тэлефон навучальнай установы;
– хатні адрас, электронны адрас (калі ёсць), нумары тэлефонаў (хатні, мабільны) удзельніка (удзельнікаў);
– тэма творчай работы ці назва зборніка, у які ўваходзяць творы вучня (вучняў) данай навучальнай установы (творы настаўнікаў могуць быць прадстаўленыя, але ў конкурсе не ўдзельнічаюць).
2.4. Конкурс праводзіцца па наступных тэматычных накірунках:
– 70-годдзе з дня вызвалення Беларусі ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў;
– “Іх імёнамі названы…”;
– Мае родзічы – удзельнікі Вялікай Айчыннай вайны;
– “Люблю цябе, чыстая Белая Русь”.
2.5. Дасланыя конкурсныя работы павінны быць прадстаўлены ў друкаваным і электронным выглядзе. Работы, дасланыя на конкурс, аўтарам не вяртаюцца.
2.5.1. Электронны выгляд работ і фотаздымкаў можа быць прадстаўлены на электронным носьбіце (CD або USB Flash) або дасланы на электронны адрас ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”: oo-spb@tut.by
2.6. Тэкст творчай работы (акрамя зборнікаў творчасці) павінен быць надрукаваны ў тэкставым рэдактары MSWord. Шрыфт Times New Roman, 14 кегль, інтэрвал 1,5. Параметры старонкі: справа – 10 мм, злева – 30 мм, зверху і знізу – па 20 мм. Нумарацыя старонак – зверху па цэнтры старонкі. Асноўны тэкст работы павінен быць захаваны асобным файлам, назва якога складаецца з прозвішча канкурсанта і слова “text”.
2.7. Усе дадаткі дасылаюцца асобнымі файламі з імем, якое складаецца з прозвішча канкурсанта і слоў “dadatak1”, “dadatak2” і г.д. Мультымедыйныя дадаткі (калі ёсць) павінны быць выкананы ў праграме MSPowerPoint; сканіраваныя малюнкі і фотаздымкі захаваны ў фармаце JPEG.
2.8. Дасланая конкурсная работа павінна суправаджацца заяўкай з наступнымі звесткамі:
– прозвішча, імя, імя па бацьку аўтара(ў) (поўнасцю);
– прозвішча, імя, імя па бацьку кіраўніка(оў) (поўнасцю), пасада, кваліфікацыйная катэгорыя;
– месца вучобы, клас, паштовы адрас, электронны адрас і тэлефон навучальнай установы;
– хатні адрас, электронны адрас (калі ёсць), нумары тэлефонаў (хатні, мабільны) аўтара(ў);
– тэма творчай работы або назва зборніка.
Заяўка павінна змяшчаць наступны тэкст: “З Палажэннем аб конкурсе творчых вучнёўскіх работ” азнаёмлены(а), з выкладзенымі ў ім умовамі згодзен (згодна). Заяўка завяраецца подпісам аўтара(ў) і кіраўніка(оў).
Конкурсныя работы з пазнакай “На конкурс” дасылаюцца на адрас ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”: 220034, г.Мінск, вул.Фрунзэ, 5.
2.9. Экспертызу работ праводзіць конкурсная камісія (журы) пасля заканчэння прыёму работ. Журы фарміруюць Арганізатары конкурсу.
2.10. У склад журы ўваходзяць прадстаўнікі Арганізатараў, а таксама іншых зацікаўленых арганізацый па запрашэнні Арганізатараў конкурсу. Узначальваюць журы прадстаўнікі Арганізатараў.
2.11. Экспертыза работ праводзіцца па крытэрыях, пералічаных у раздзеле ІІІ гэтага Палажэння.
2.12. Пераможцы конкурсу ўзнагароджваюцца дыпломамі і памятнымі падарункамі.
2.13. Вынікі конкурсу будуць надрукаваны ў № 6 часопіса “Роднае слова” за 2014 год. Права першай публікацыі вынікаў конкурсу належыць выключна Арганізатарам.
 
ІІІ. Крытэрыі экспертызы конкурсных работ
3.1. Пры правядзенні экспертызы конкурсных работ конкурсная камісія (журы) ацэньвае:
– арыгінальнасць тэкстаў;
– мастацкі падыход (жанравая адпаведнасць, збалансаванасць зместу і формы, мастацкая якасць твораў);
– змястоўную падборку твораў у зборніку (для зборнікаў творчасці);
– знешняе мастацкае афармленне выдання (для зборнікаў творчасці);
– ступень выкарыстання магчымасцей вобразна-выяўленчых сродкаў;
– адпаведнасць выкладу матэрыялу нормам сучаснай беларускай мовы;
– адпаведнасць патрабаванням па афармленні конкурсных работ (для творчых работ).
 
IV. Дадатковыя ўмовы
4.1. У Палажэнне могуць быць унесенены змены, якія зацвярджаюцца Арганізатарамі.

4.2. Змены ў Палажэнні ўступаюць у сілу з моманту іх апублікавання.


Вынікі ІІ Рэспубліканскага конкурсу
навукова-даследчых і творчых работ вучняў

 
Рэдакцыяй часопіса “Роднае слова” сумесна з Саюзам пісьменнікаў Беларусі былі падведзены вынікі ІІ Рэспубліканскага конкурсу навукова-даследчых і творчых работ вучняў.
Конкурс быў аб’яўлены ў мінулым годзе. Цэлы год мы атрымлівалі работы вучняў і нават некаторых настаўнікаў. Вельмі прыемна, што адгукнуліся ўсе рэгіёны нашай Беларусі. А гэта сведчыць пра ўвагу вучняў да роднай мовы і літаратуры, увогуле да чытання кніг, цікавасць да творчасці як пісьменнікаў класікаў, так і да сучасных творцаў, занепакоенасць праблемаю зберажэння духоўнай беларускай спадчыны. А яшчэ пра тое, што ў часопіса “Роднае слова” шмат прыхільнікаў і сяброў.
Паколькі мы, стараючыся не абмяжоўваць творчасць вучняў, прапанавалі некалькі кірункаў даследаванняў, што і было адзначана ў Палажэнні аб конкурсе, то і работы атрымалі на самыя розныя тэмы. Сярод іх “Як нашы словы прапіску мяняюць, або Лексіка сучасных літаратурных казак паводле паходжання і ўжывання” (Полацкая дзяржаўная гімназія № 1 імя Францыска Скарыны), “Антонімы ў паэзіі сучасных аўтараў Генадзя Пашкова і Аксаны Спрынчан” (Мікашэвіцкая гімназія імя У. І. Нядзведскага Лунінецкага раёна Брэсцкай вобласці), «“Класічных формаў вечная краса”: Сугучнае і адметнае ў санетах М. Багдановіча і Н. Мацяш» (гімназія г. Белаазёрска), “Творчая індывідуальнасць сучаснага лагойскага паэта Міколы Лешчуна: асноўныя матывы, мастацкія сродкі, стыль” (на прыкладзе зборніка вершаў “Палескія сны”; гімназія г. Лагойска), «Люстэрка беларускай душы ў рамане Уладзіміра Гніламёдава “Уліс з Прускі”», “Слуцкія паясы – скарб сусветнага мастацтва” (сярэдняя школа № 17 г. Мінска), “Абрэвіятуры як адлюстраванне гістарычна-палітычных, сацыяльна-эканамічных, навукова-тэхнічных і культурных этапаў развіцця грамадства” (Клімавіцкая раённая дзяржаўная гімназія імя І. С. Нікалаева), “Беларускі нацыянальны касцюм у вуснай народнай творчасці” (гімназія № 10 г. Мінска), «Вывучэнне культурнай спадчыны праз тэматычную разнастайнасць і стылёвыя асаблівасці тэкстаў практыкаванняў падручніка “Беларуская мова: 9 клас”» (сярэдняя школа № 59 г. Гомеля), “Сугучнасць маральна-этычных нормаў у Бібліі і ў беларускіх народных прыказках і прымаўках” (сярэдняя школа № 59 г. Гомеля), “Ці па сілах сельскім школьнікам мастацкі пераклад французскай паэзіі” (Нёманская сярэдняя школа імя І. Д. Гурскага Уздзенскага раёна Мінскай вобласці), “Жодзіна і жодзінцы ў кантэксце сучаснай беларускай літаратуры” (сярэдняя школа № 4 г. Жодзіна) і многія іншыя.
Прадстаўлены навукова-даследчыя работы па творчасці Янкі Купалы, Якуба Коласа, Максіма Багдановіча, Максіма Танка, Андрэя Мрыя, Ніла Гілевіча, Рыгора Барадуліна, Івана Мележа, Міколы Арахоўскага, Генадзя Пашкова, Ніны Мацяш, Георгія Марчука, Міхася Пазнякова, Анатоля Зэкава, Аляксандра Зайкі, Валерыя Гапеева.
А колькі надзеі на тое, што падрастае маладое пакаленне творцаў, мы ўбачылі ў зборніках паэзіі вучняў “Жывінка” (Нёманская сярэдняя школа імя І. Д. Гурскага Уздзенскага раёна Мінскай вобласці), “Белы леў” навучэнкі Ліцэя БДУ Глухоў­скай Кацярыны; у зборніку “Пралеска” (сярэдняя школа № 1 г. Скідзеля Гродзенскай вобласці), у кнізе “Мой добры дзівосны свет” (Вілейская гімназія № 2), “Чароўныя струны душы” (Гімназія г. Добруша), “Раскажу аб Беларусі” (Вялічкавіцкая сярэдняя школа Салігор­скага раёна).
Многія ўдзельнікі даслалі праекты, а таксама нізкі вершаў, мініяцюры, апавяданні, эсэ.
Усе матэрыялы былі размеркаваны па наступных намінацыях: “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Якуба Коласа”, “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы”, “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы і Якуба Коласа”, “Да 100‑годдзя з дня нараджэння Максіма Танка”, “Творчасць сучаснага пісьменніка”, “2012 год – Год кнігі”, “Духоўная спадчына”.
Прапануем увазе чытачоў вынікі конкурсу.
 
Узнагароды пераможцам у намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Якуба Коласа” ўручыў першы сакратар Саюза пісьменнікаў Беларусі Генадзь Пашкоў.
На пачатку святочнага мерапрыемства пераможцы конкурсу, пісьменнікі і настаўнікі шчыра павіншавалі галоўнага рэдактара часопіса “Роднае слова” Зою Падліпскую, якая атрымала дзяржаўную ўзнагароду – нагрудны знак “Выдатнік друку Беларусі”.
Граматай за актыўны ўдзел у Рэспубліканскім конкурсе творчых і навукова-даследчых работ вучняў Саюз пісьменнікаў Беларусі ўганараваў аддзел адукацыі Асіповіцкага раёна Магілёў­скай вобласці.
Дыпломамі І ступені ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Якуба Коласа” ўзнагароджаны:
Лазарава Кацярына – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 3 г. Вілейкі” Мінскай вобласці (кіраўнік – Томкавіч Тамара Аляксандраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Храноўская Ніна – вучаніца ДУА “Нёман­ская сярэдняя школа імя І. Д. Гурскага” Уздзен­скага раёна Мінскай вобласці (кіраўнік – Каладзінская Алена Іванаўна, настаўнік пачатковых класаў, узнагароджана Ганаровай граматай).
 
Дыпломамі ІІ ступені ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Якуба Коласа” ўзнагароджаны:
Харлан Аліна – вучаніца ДУА “Гарочыцкая сярэдняя школа” Калінкавіцкага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік – Кошчыц Святлана Аляксееўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Смалякова Кацярына – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 6 г. Полацка” Віцебскай вобласці (кіраўнік – Баўстуноўская Валянціна Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры).

Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Якуба Коласа” ўзнагароджаны:

 
Каешка Яна, Клімовіч Анастасія, Файдзен Антаніна – вучаніцы ДУА “Сярэдняя школа № 4 г. Асіповічы” Магілёўскай вобласці (кіраўнік – Музычына Наталля Георгіеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай).
 
Дыпломам узнагароджана:
Лісоўская Алена – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 17 г. Мінска” (кіраўнік – Суша Наталля Міхайлаўна, настаўнік беларускаймовы і літаратуры).
 
Узнагароды пераможцам у намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы” ўручыў доктар філалагічных навук Іван Саверчанка.
Дыпломамі І ступені ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы” ўзнагароджаны:
Каратыцына Марына, Худая Ганна – вучаніцы ДУА “Конкавіцкі дзіцячы сад – сярэдняя школа” Петрыкаўскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік – Міцура Алена Віктараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай), Грабоўская Аляксандра – вучаніца ДУА “Вілейская гімназія № 2” (кіраўнік – Кажура Віктар Віктаравіч, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджаны Ганаровай граматай).
 
Дыпломам ІІ ступені ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы” ўзнагароджана Окішава Наталля – вучаніца ДУА “Гімназія № 8 імя В. І. Казлова г. Жлобіна” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Буднікава Святлана Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).
 
Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы” ўзнагароджаны:
Дзюбчанка Карына – вучаніца ДУА “Камунараўская сярэдняя школа Буда-Кашалёўскага раёна” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Жгарова Валянціна Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Барадаўка Кацярына – вучаніца ДУА “Жорнаўская сярэдняя школа імя М. П. Каралёва” (кіраўнік – Быц Наталля Афанасьеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).

Дыпломамі ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы” ўзнагароджаны:

 
Чабатарова Маргарыта – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 3 г. Асіповічы” Магілёў­скай вобласці (кіраўнік – Тарноўская Алена Ула­дзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай);
Ермачэнка Іван – вучань ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. Асіповічы” Магілёўскай вобласці (кіраўнік – Рысевец Ніна Леанідаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Па­дзякай);
Бушкевіч Валерыя – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 10 г. Жлобіна” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Давыдзенка Алена Рыгораўна – настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай);
Джалалава Сабіна, Гусева Марыя – вучаніцы ДУА “Гімназія № 1 г. Жлобіна” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Аўласцова Наталля Міхайлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай).
 
Узнагароды пераможцам у намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы і Якуба Коласа” ўручыў дырэктар Беларускага літаратурнага фонду Славамір Антановіч.
Дыпломамі І ступені ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы і Якуба Коласа”ўзнагароджаны:
Скарабагатая Анастасія, Цішкевіч Ульяна, Зайцава Дана – вучаніцы ДУА “Гімназія № 1 г. Лагойска” за праект “Заўсёды з намі Колас і Купала” (кіраўнік – Абрамовіч Святлана Гена­дзьеў­на, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай).
 
Дыпломамі ІІ ступені ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы і Якуба Коласа” ўзнагароджаны:
Власавец Анастасія – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 9 г. Слуцка” (кіраўнік – Шаціленя Кацярына Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
калектыў вучняў гісторыка-патрыятычнага клуба “Спадчына” ДУА “Дварэцкая сярэдняя школа” Дзятлаўскага раёна Гродзенскай вобласці за нізку вершаў “Наша слова – у гонар вялікіх паэтаў” (кіраўнік – Воўкава Вікторыя Анатольеў­на, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Краўцова Анастасія – вучаніца ДУА “Палянінавіцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа” Быхаўскага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік – Андрэйчыкава Ала Іванаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).

Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы і Якуба Коласа” ўзнагароджаны:

 
калектыў вучняў ДУА “Гімназія г. Асіповічы” Магілёўскай вобласці за нізку вершаў “Юбілярам прысвячаецца” (кіраўнікі – Падвойская Ларыса Анатольеўна, Саковіч Галіна Паўлаўна, настаўнікі беларускай мовы і літаратуры, узнагароджаны граматамі);
Бушкоў Павел, Мялешка Таццяна – вучні ДУА “Ялізаўская сярэдняя школа” Асіповіцкага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнікі – Быкава Галіна Вячаславаўна, Мурог Алена Віктараўна, настаўнікі беларускай мовы і літаратуры, узнагароджаны граматамі);
Злобіч Марыя – вучаніца ДУА “Ясенскі ВПК дзіцячы сад – сярэдняя школа” Асіповіцкага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік – Трухан Ганна Аляксееўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагаро­джана Граматай);
Кірык Марыя – вучаніца ДУА “Жорнаўская сярэдняя школа імя М. П. Каралёва” Асіповіцкага раёна (кіраўнік – Жук Алена Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Кадзет Ганна – вучаніца ДУА “Дрычын­скі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа імя С. М. Каданчыка” Асіповіцкага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік – Мельнік Зоя Фёдараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Вшола Настасся – вучаніца ДУА “Дзербіцкая сярэдняя школа” Буда-Кашалёўскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік – Лапачкова Надзея Сяргееўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Смятанка Аліна – вучаніца ДУА “Гімназія № 2 г. Слуцка” (кіраўнік – Зубовіч Таццяна Антонаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).
 
Дыпломам у намінацыі “Да 130‑годдзя з дня нараджэння Янкі Купалы і Якуба Коласа” ўзнагароджана:
Камісарава Ганна – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 5 г. Жлобіна” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Клініцкая Віялета Арнольдаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай).
 
Узнагароды пераможцам у намінацыі “Да 100‑годдзя з дня нараджэння Максіма Танка” ўручыла намеснік галоўнага рэдактара часопіса “Роднае слова” Марыя Кныш.
Дыпломам І ступені ў намінацыі “Да 100‑годдзя з дня нараджэння Максіма Танка” ўзнагароджана Агароднік Дар’я – вучаніца УА “Сярэдняя школа № 13 г. Жлобіна” (кіраўнік – Гірнік Таццяна Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай).
 
Дыпломам ІІ ступені ў намінацыі “Да 100‑годдзя з дня нараджэння Максіма Танка” ўзнагароджана Леўкавец Вольга – вучаніца ДУ “Тонежскі дзіцячы сад – сярэдняя школа” Лельчыцкага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік – Сакалоўская Валянціна Міхайлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).
 
Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “Да 100‑годдзя з дня нараджэння Максіма Танка” ўзнагароджаны:
Лук’яновіч Паліна – вучаніца ДУА “Гімназія № 1 імя Ф. Скарыны г. Мінска” (кіраўнік – Сцяшко Любоў Уладзіміраўна – настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Хількевіч Юліяна – вучаніца ДУА “Капаткевіцкая сярэдняя школа” Петрыкаўскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік – Асіпчык Наталля Аляксееўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).
 
Дыпломамі ў намінацыі “Да 100‑годдзя з дня нараджэння Максіма Танка” ўзнагароджана Бялько Ганна – вучаніца ДУА “Колкаўская сярэдняя школа” Петрыкаўскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік – Кісель Людміла Міхайлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай);
Маёрчык Валерыя – вучаніца ДУА “Капаткевіцкая сярэдняя школа” Петрыкаўскага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік – Асіпчык Наталля Аляксееўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры).
 
Узнагароды пераможцам у намінацыі “Творчасць сучаснага пісьменніка” ўручыў док­тар філалагічных навук Іван Саверчанка.
Дыпломамі І ступені ў намінацыі “Творчасць сучаснага пісьменніка” ўзнагароджаны:
Якушава Іна – вучаніца ДУА “Мікашэвіцкая гімназія імя У. І. Нядзведскага” Лунінецкага раёна Брэсцкай вобласці (кіраўнік – Войткус Вольга Аляксандраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Кункевіч Ксенія – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 43 г. Мінска” (кіраўнікі – Зяневіч Алеся Мікалаеўна, Апацкая Таццяна Мікалаеўна, настаўнікі беларускай мовы і літаратуры, узнагароджаны ганаровымі граматамі);
Няхайчык Яна – вучаніца ДУА “Гімназія г. Лагойска” (кіраўнік – Абрамовіч Святлана Генадзьеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Герасімовіч Анастасія – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 17 г. Мінска” (кіраўнік – Суша Наталля Міхайлаўна,настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Гутырчык Дар’я – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Івацэвічы” Брэсцкай вобласці (кіраўнік – Дайлід Вольга Васільеўна, настаўнік гісторыі, узнагароджана Ганаровай граматай).
 
Дыпломамі ІІ ступені ў намінацыі “Творчасць сучаснага пісьменніка” ўзнагароджаны:
Заяц Таццяна – вучаніца УА “Дзяржаўная агульнаадукацыйная сярэдняя школа № 1 г. Глыбокае” Віцебскай вобласці (кіраўнік – Літвін Марыя Яфімаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Зэкава Валерыя – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Буда-Кашалёва” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Мініна Таццяна Паўлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Наважылаў Міхаіл – вучань ДУА “Сярэдняя школа № 12 г. Магілёва” (кіраўнік –Лахадынава Вольга Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Грыцук Сяргей, Залеўская Юлія, Лойкуц Кацярына – вучні ДУА “Сярэдняя школа № 1 імя В. Х. Галаўко г. Бярозы” Брэсцкай вобласці (кіраўнік – Жуковіч Мікалай Васільевіч, дырэктар установы, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджаны Граматай).
 
Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “Творчасць сучаснага пісьменніка” ўзнагароджаны:
Філіпёнак Захар – вучань ДУА “Пліская дзіцячы сад – сярэдняя школа Глыбоцкага раёна” Віцебскай вобласці (кіраўнік – Зубко Аліна Станіславаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Гаўрыленка Надзея – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 6 г. Жлобіна” (кіраўнік – Кот Вікторыя Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Дзенісенка Наталля – вучаніца ДУА “Гімназія г. Хойнікі” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Сямёнава Святлана Мікалаеўна – настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).

Узнагароды пераможцам у намінацыі “2012 год – Год кнігі” ўручыла рэдактар аддзела – член рэдкалегіі часопіса “Роднае слова” Ларыса Сагановіч.

 
Дыпломам І ступені ў намінацыі “2012 год – Год кнігі” ўзнагароджаны:
Талочка Дар’я – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 6 г. Полацка” Віцебскай вобласці (кіраўнік – Баўстуноўская Валянціна Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Чуйко Наталля – вучаніца ДУА “Гімназія № 1 г. Дзяржынска” Мінскай вобласці (кіраўнік – Сяліцкая Алена Чаславаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай).
 
Дыпломам ІІ ступені ў намінацыі “2012 год – Год кнігі” ўзнагароджана Башнева Ганна – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 13 г. Жлобіна” (кіраўнік – Гірнік Таццяна Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры).
 
Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “2012 год – Год кнігі” ўзнагароджаны:
Чарткова Дар’я – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Наваполацка” Віцебскай вобласці (кіраўнік – Кагалёнак Галіна Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Катульская Анастасія – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 7 г. Жлобіна” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Шаўчэнка Таццяна Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).
 
Дыпломамі ў намінацыі “2012 год – Год кнігі” ўзнагароджаны:
Федасенка Анастасія – вучаніца ДУА “Навамаркавіцкі дзіцячы сад – сярэдняя школа Жлобінскага раёна” (кіраўнік – Балюкова Вікторыя Віктараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай);
Ульянава Кацярына – вучаніца ДУА “Пратасевіцкая сярэдняя школа” Асіповіцкага раёна Магілёўскай вобласці (кіраўнік – Лісічкіна Марына Іванаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай);
Тычыніна Уладзіслава – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. п. Акцябрскі імя А. Р. Салаўя” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Віціна Любоў Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай);
Прышчэп Ілона – вучаніца ДУА “Казялуж­ская сярэдняя школа” Хойніцкага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік – Валенчыц Наталля Фёдараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай);
Аўраменка Марыя – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. Ельска” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Шыкун Алена Іванаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Па­дзякай);
Клаус Марыя – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 2 г. Турава” Жыткавіцкага раёна Гомельскай вобласці (кіраўнік – Зямлянік Таццяна Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай);
Багатаў Даніла – вучань ДУА “Пірэвіцкая сярэдняя школа Жлобінскага раёна” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Церашкова Ала Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай);
 Слівіна Вікторыя – вучаніца ДУА “Гімназія № 1 г. Жлобіна” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Смарцэлава Наталія Дзмітрыеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Атарык Кастусь – вучань ДУА “Узоўская сярэдняя школа Буда-Кашалёўскага раёна” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Іванешка Жанна Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, адзначана Падзякай).
 
Узнагароды пераможцам у намінацыі “Духоўная спадчына” ўручыла рэдактар аддзела – член рэдкалегіі часопіса “Роднае слова” Наталля Шапран.
Дыпломамі І ступені ў намінацыі “Духоўная спадчына” ўзнагароджаны:
Атрашкевіч Аляксандра – вучаніца ДУА “Гімназія № 10 г. Мінска” (кіраўнік – Раманькова Юлія Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Баханькова Лізавета – вучаніца УА “Полацкая дзяржаўная гімназія № 1 імя Францыска Скарыны” (кіраўнік – Казлова Алена Ула­дзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Казак Аляксандр, Спірыдонава Алеся, Маркоўская Дар’я, Гіль Анастасія – вучні ДУА “Сярэдняя школа № 17 г. Мінска” (кіраўнік – Суша Наталля Міхайлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Дзявочка Вераніка – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 4 г. Дзяржынска” Мінскай вобласці (кіраўнік – Кандратовіч Алена Пятроўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Таран Елізавета – вучаніца ДУА “Гімназія № 10 г. Мінска” (кіраўнік – Карпік Ірына Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Дубадзелава Ірына – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 59 г. Гомеля” (кіраўнік – Кароткая Ларыса Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Чуйко Таццяна – вучаніца ДУА “Нёманская сярэдняя школа імя І. Д. Гурскага” Уздзенскага раёна Мінскай вобласці (кіраўнік – Армонік Сяргей Алегавіч, намеснік дырэктара па вучэбнай рабоце, настаўнік французскай мовы, узнагароджаны Ганаровай граматай);
Смятаніна Дар’я – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 141 г. Мінска” (кіраўнік – Лягчылава Ала Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
калектыў вучняў літаратурнай гасцёўні “На Парнасе” ДУА “Вілейская гімназія № 2” (кіраўнік – Кажура Віктар Віктаравіч);
Бык Анастасія – вучаніца ДУА “Нёманская сярэдняя школа імя І. Д. Гурскага” Уздзенскага раёна Мінскай вобласці (кіраўнік – Собаль Любоў Анатольеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
міжшкольны творчы клуб “Пралеска” ДУА “Сярэдняя школа № 1 г. Скідзеля” Гродзенскай вобласці (кіраўнік – Лісай Марыя Юльянаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
калектыў вучняў ДУА “Гімназія г. Добруша” за зборнік вершаў “Чароўныя струны душы” (кіраўнік – Мухіна Таццяна Віктараўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Глухоўская Кацярына, Строцаў Андрэй – навучэнцы Ліцэя БДУ за зборнік вершаў “Белы леў” (кіраўнік – Рубашная Лера Мікітаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
Расінская Святлана, Загалоўская Настасся – вучаніцы ДУА “Сярэдняя школа № 4 г. Жо­дзіна” (кіраўнік – Згрундо Ірына Генадзьеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Ганаровай граматай);
калектыў вучняў ДУА “Сярэдняя школа № 13 г. Жлобіна” за зборнік вершаў “Фірмовы пірог” (кіраўнік – Гірнік Таццяна Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры).
 
Дыпломамі ІІ ступені ў намінацыі “Духоўная спадчына” ўзнагароджаны:
Кузьма Ульяна – вучаніца ДУА “Гімназія № 10 г. Мінска” (кіраўнік – Дрэмухава Наталля Мікалаеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
калектыў вучняў літаратурнага гуртка “Залатыя зярняткі” ДУА “Вялічкавіцкая сярэдняя школа Салігорскага раёна” (кіраўнік – Аляхновіч Галіна Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Казачэнка Крысціна – вучаніца УА “Мазырскі дзяржаўны абласны ліцэй” (кіраўнік – Казачэнка Ірына Рыгораўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры ДУА “Лельчыцкая раённая гімназія”, узнагароджана Граматай);
Дземянок Дар’я – вучаніца ДУА “Пліская сярэдняя школа імя У. А. Мікуліча” Смалявіцкага раёна Мінскай вобласці (кіраўнік – Чакур Яўгенія Паўлаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Аршаўская Валерыя – вучаніца УА “Клімавіцкая раённая дзяржаўная гімназія імя І. С. Нікалаева” (кіраўнік – Красналобава Ганна Уладзіміраўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Бабарыка Кацярына, Халязнікава Яніна – вучаніцы ДУА “Сярэдняя школа № 59 г. Гомеля” (кіраўнік – Галькіна Надзея Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай);
Цэгалка Наталля – вучаніца ДУА “Сярэдняя школа № 199 г. Мінска” (кіраўнік – Лепунова Таццяна Іванаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).
 
Дыпломамі ІІІ ступені ў намінацыі “Духоўная спадчына” ўзнагароджаны:
Гарбейка Дар’я, Мартысевіч Наталля – вучаніцы ДУА “Гімназія г. Белаазёрска” Брэсцкай вобласці (кіраўнік – Горбава Галіна Іванаўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).
 
Дыпломамі ў намінацыі “Духоўная спадчына” ўзнагароджаны:
Кірушчанка Вікторыя, Прыходзька Аляксандра – вучаніцы ДУА “Гімназія г. п. Карма” Гомельскай вобласці (кіраўнік – Чакалава Святлана Васільеўна, настаўнік беларускай мовы і літаратуры, узнагароджана Граматай).
 
Арганізатары конкурсу – рэдакцыя часопіса “Роднае слова” і Саюз пісьменнікаў Беларусі – выказваюць словы шчырай удзячнасці настаўнікам за падрыхтоўку сваіх вучняў, а пераможцам і ўдзельнікам конкурсу жадаюць заўсёды з пашанай ставіцца да роднай мовы і нацыянальнай спадчыны, а таксама новых творчых адкрыццяў!
 
Аргкамітэт конкурсу.

 Дадатковую інфармацыю можна атрымаць у рэдакцыі часопіса "Роднае слова" па тэлефонах: (017) 203-35-17, (017) 203-07-40.